enter-article ההבדלים בין אימון אישי לפסיכולוג - מרכז ארצי למאמנים אישיים
אימון אישי » מאמרים וחדשות » ההבדלים בין אימון אישי לפסיכולוג

ההבדלים בין אימון אישי לפסיכולוג

אם בעבר כאשר הגענו למבוי סתום או לשלב בו נדרשנו לקבל החלטות חשובות, היינו פונים אל פסיכולוג כדי שיעזור לנו בכך אזי שבשני העשורים האחרונים גילו בני האדם את דמותו של מאמן אישי שיכול ללוות אותם במצבים שונים בחיים ולעזור להם להגיע להחלטות בצורה נכונה ובכך לעמוד ביעדים שהם הציבו לעצמם
דמותו של מאמן אישי מתחלקת למספר קטגוריות. מאמן אישי שעוזר לאדם במסגרת חייו הפרטיים, מאמן לזוגיות או מאמן למשפחה שעוזר לזוגות במשבר בשלבים שונים בחייהם המשותפים, מאמן עסקי שעוזר לארגונים ומייעץ להם במטרה לעמוד ביעדיהם וליצור סביבת עבודה יעילה ונעימה.
 
ההבדל בין אימון אישי לפסיכולוגיה

בעוד פסיכולוגיה פונה אל נפש האדם ומבקשת לעזור לו להשלים עם עצמו ועם סביבתו, להתגבר על פחדים וטראומות, להכיר במעלותיו ומגרעותיו, ודברים אחרים שעוצרים אותו או מונעים ממנו להרגיש טוב ביום יום, כל זה באמצעות התמקדות לא רק בהווה אלא גם בדברים שקרו לו בעבר.

הרי שמאמן אישי לא מתמקד בנפש אלא יותר ביצירת כלים שיאפשרו למטופל להתגבר על מכשולים שנמצאים בפניו ומונעים ממנו להתקדם, עם זה בחייו האישיים ועם זה בחייו המקצועיים. במקום לחקור את העבר ולנסות דרכו להגיע לתובנות שיעזרו לשנות את ההסתכלות על ההווה, אזי מאמן אישי יוצר תוכנית ונותן למטופליו תרגילים שנועדו להרגיל אותם לחשוב אחרת, כדי שיוכלו לפעול אחרת. מאמן אישי מתמקד יותר בדברים החיובים שהתרחשו בעבר במטרה לשכפל את מה שהצליח אז לזמן הווה.
ההבדלים בשטח:
אימון אישי
ההבדל בין טיפול פסיכולוגי לטיפול אימון אישי נובע משלוש הבדלים:

זמן הטיפול- שטיפול פסיכולוגי יכול להימשך שנים, בעוד שאימון אישי נמשך לרוב חודשים. הבדל נוסף הוא באופי הטיפול.

מקום הטיפול- טיפול פסיכולוגי מתקיים בקליניקה של הפסיכולוג באמצעות שיחות של 45-50 דקות. לעומת זאת, אימון אישי מתחלק בין מפגשים בקליניקה של המאמן או אפילו במקומות אחרים (בית קפה, בית הלקוח, בית העסק) ושיחות טלפון שבועיות.

דרך הטיפול- טיפול פסיכולוגי כולל שיחות בין הצדדים אימון אישי לעומת זאת כולל יצירת תוכנית עבודה ומתן תרגילים למטופל לשם תרגול עצמי בבית.
 
מהות הקשר בין מאמן אישי למטופל

עם כל ההבדלים, הרי שהקשר בין מאמן אישי למטופל ובין פסיכולוג למטופל דומים. הסיבה היא, שמצד אחד קיים בעל מקצוע לו יש את הידע, הסמכותיות, הרזומה, ומצד שני קיים מטופל שלא רק שאין לו את הידע הזה, אלא שהוא לרוב נמצא במצב משבר (אחרת לא היה מגיע אליהם) וזקוק לעזרתם. מצב זה יכול להוביל בקלות לתלות של המטופל בפסיכולוג או במאמן ומכאן שעליהם לוודא שזה לא יקרה ולא לנצל את מעמדם כלפיו.

לכן מאמן אישי חייב להגדיר בתחילת הטיפול את מערכת היחסים בין הצדדים, הוא חייב להסביר למטופל על דרכי עבודותו וכיצד היא תתבצע. כמו פסיכולוג הוא איננו יכול לנצל לרעה את מעמדו לטובתו האישית, הוא לא יכול לדרוש מהמטופל דברים שאינם חלק מהטיפול (ובוודאי שאיננו יכול לטעון שהם חלק מהטיפול בזמן שאין בהם צורך), אסור לו להעליב או לפגוע בו, או לגרום לו לעשות דברים שיפגעו בחייו או יסכנו אותם.

כמו בטיפול פסיכולוגי כך גם בטיפול אימון אישי, לא יכול המאמן למסור מידע אודות הטיפול לגורמים חיצוניים ועליו לשמור על חסינות מטפל-מטופל.
חשוב מאוד להזכיר, מאמן אישי הוא חסר הכשרה בכל הקשור לטיפול בבעיות נפשיות ומכאן שאין הוא יכול לטפל בבעיות אלו ואם מתברר שיש למטופל בעיות כאלה, עליו להפנות אותו לגורמים מוסכמים.

עוד באותו נושא

כיצד לבחור מאמן אישי

כיצד לבחור מאמן אישי

בימים בהם חלקנו זקוקים לעזרה ותמיכה בחיינו האישיים, המקצועיים או בחיי הזוגיות שלנו, וחלקנו מוצאים עזרה זו בדמות מאמנים אישיים, אשר עוזרים...

למה אנחנו צריכים מאמן עסקי

למה אנחנו צריכים מאמן עסקי

באמצע המאה העשרים, החלו להיווצר במוסדות אקדמאיים וחברתיים שונים, פרקטיקות שמטרתן היתה לייעל את העבודה במסגרת ארגון או במסגרת עצמאית. פרקטיקות...

לימודי אימון אישי

לימודי אימון אישי

בישראל, על פי הערכות לא רשמיות יש יותר מ-1000 מאמנים אישיים שצמחו במסגרות הכשרה שונות. אם המספר הזה נשמע לכם מעט, זה בגלל שיותר מ5000 אנשים מציגים...

אימון רוחני - לחבר אמונה ומוטיבציה

אימון רוחני - לחבר אמונה ומוטיבציה

בישראל יש 60 אחוז דתיים ו-40 אחוז המגדירים את עצמם כחילונים. עם-זאת, כ-80% מהישראלים מספרים כי הם מאמינים בכוח עליון – דתי או אחר. אימון רוחני...

חשיבה חיובית - כמה זה חשוב לנו?

חשיבה חיובית - כמה זה חשוב לנו?

הקלישאה מספרת שאם נחשוב חיובי, אז יקרו לנו דברים חיוביים. אך זו לא רק קלישאה, שכן במקרים רבים זה באמת מה שקורה. מה שבטוח הוא, שקיים סיכוי גדול...

string(27) "categoryאימון אישי"