החיים של כל אחד מאתנו רצופים בחוויות.
חלקן טובות וחלקן טובות פחות. אחת השיטות המוצלחות העוטפות כל אדם כדי לכוון את דרכו לעתיד טוב ונינוח יותר היא NLP.

מהי שיטת NLP

ראשי התיבות NLP הן הביטוי Neuro Linguistic Programming או בעברית שפת תכנות עצבית.
זוהי שיטה בה מטפל מלמד את המטופל שיטות חשיבה חדשות כדי ליצור חיים הרבה יותר נעימים שאינם מקובעים בדפוסי החשיבה האוטומטיים הישנים שלו.

השיטה קיימת מתחילת שנות השבעים והומצאה על ידי צוות חוקרים שחקר את מדדי ההצלחה אצל מטפלים יידועי שם, בהמשך נחקרו גם דפוסי ההתנהלות של אנשים נוספים שהם מצטיינים בתחומי העיסוק שלהם.

מתוך המחקרים הללו נולדו כלים טיפוליים רבי משמעות ורבי הישגים המובילים את המטופל להבנה עמוקה ולשימוש נרחב הרבה יותר בתקשורת הבין אישית תוך יצירת דרכי חשיבה חדשות שהפנים תוך כדי התהליך.

מי מטפל בשיטה זו ואיך בוחרים מטפל איכותי

השוק רווי באין ספור מטפלים שלמדו תחום זה והם בעלי תעודת הסמכה לעסוק בכך.
חשוב להגיע רק למטפלים שלמדו מקצוע זה וסיימו בהצלחה את הקורס ולא לעבור חוויות לא נעימות אצל מי שלא הוסמך לעסוק בכך.

אין כמו קבלת חוות דעת מאדם שחווה טיפול NLP מוצלח אצל מטפל ספציפי שיצר אצלו תוך כמה טיפולים הבדל בחייו.
אם טיפל לדוגמה בטראומה שסחב עמו המטופל זמן רב, במתחים ולחצים שונים עקב בעיות אישיות וכל נושא אישי אשר שהצריך שיחות על כך וחשיבה משותפת על מסלולים חדשים ומועילים.

אפשר לבדוק גם באתרי האינטרנט השונים ולקרוא מה כתבו לקוחות על מטפלים מסוימים כדי לקבל החלטה אם לנסות טיפול אצל מטפל ספציפי.

חשוב להגיע בתחושה שאתם נותנים הזדמנות לטיפול זה לאור העובדה שאתם מודעים לכך שאתם זקוקים מאד לשינוי כלשהו בתפיסת החיים, אך אינכם יודעים איך לבצע זאת ולכן ההדרכה היא הפעולה הנכונה בצומת דרכים זו.

לאחר טיפול אחד אם התחושה היא התרוממות רוח, יש כימיה עם המטפל קיימת אינטואיציה פנימית שהוא באמת יכול לעזור לצאת מהתסבוכת, אפשר לתאם מפגשים נוספים.

אך אם המטופל יוצא מהטיפול בתחושה לא טובה, הוא לא חש שהתחבר למטפל הספציפי ולא חש שיש כאן אתגר שיוכלו לפצח יחד, נראה שמטפל זה שהוא אומנם מקצועי אך אינו מתאים ולכן רצוי לחפש גורם אחר.
לכל מטפל יש כלי עבודה אך הגישה והאופי אינן זהים ולכן יש הבדלים בין המטפלים. מכיוון שמדובר בשיטה מצוינת שמוכיחה את עצמה, כדאי לחפש מטפל אחר ולא להתייאש.

לאור חשיבות העניין למען העתיד, מגיעים למטפל נוסף תוך תקווה ששם תהיה כימיה בין הצדדים והטיפולים יוכתרו בהצלחה.

בסיס שיטת ה - NLP

הקשבה לאינפורמציה האישית גם הגלויה וגם הנסתרת 
כשהמטופל מספר את סיפור חיים יש תמיד דקויות המופיעות בין השורות. מטפל בעל ניסיון רב קולט מיד את הדקויות הללו דרך שפת הגוף שלו וגם אם הדובר אינו אומר את הדברים באופן מפורש. קיימים נתונים שהמטופל עדיין לא מרגיש מספיק נינוח או פתוח לשוחח עליהם ולכן המטפל קולט את המידע וזוכר זאת להמשך הטיפול.

השפעת בעזרת המילים 
למילים יש השפעה חיובית, כשבוררים את המילים הנכונות ומשתמשים רק בהן מצליחים להעביר מסר נכון  למטופל באופן חד ומדויק. השימוש במילים המתאימות מראה על הכוונה האמתית של הדובר, המלים מבטאות את התחושות שלו והדבר נראה גם בשפת הגוף שלו ללא יכולת להסתיר זאת.
מטפלים מוסמכים המנתבים את דרכו של המטופל כדי ליצור את השינוי הנדרש בחייו, משפיעים בדרך השיחה אתו על תת המודע שלו כדי להגיע אט אט למסלול הרצוי.

תקשורת בין אישית 
במהלך הקורס למדו המטפלים את דרך התקשורת הבין אישית עם הסוגים השונים של המטופלים כדי להעביר להם את השדר הנכון בהתאם לתגובת המטופל. חשוב שהמסר יהיה ברור לחלוטין, אם נראה שהצד השני לא הבין את המסר או את המטרה, אפשר להסביר זאת שוב במילים אחרות או תוך העברת דוגמאות ממשיות כדי שהוא יבין במאה אחוז את כוונת המטפל לצורך המשך הדרך.

מתי משתמשים בשיטה

שיטת NLP נחשבת לאחת השיטות המובילות באחוזי ההצלחה של הטיפולים השונים באמצעות השיטה.

 סוגי הטיפולים 
טיפול בילדים ובנוער – עזרה לילדים בעלי ביטחון עצמי ודימוי עצמי נמוך, ילדים הסובלים מהרטבת לילה, קשיים בהתמודדויות שונות עם מבוגרים, בגן או בבית הספר, טיפול בהתפרצויות זעם בלתי ניתן לעצירה.

טיפול במבוגרים, גברים ונשים – טראומות, מתחים, לחצים, מצבי דחק הנובעים מסיפורים שונים בעברם של המטופלים. קשיי בהתמודדות עם מציאות חדשה כמו הליך גירושין, משברים שונים יציאה מתקיעות, הובלת דרך להתמדה בתהליך הורדה במשקל.

מה לומד המטופל בטיפול

הטיפול האישי – אחד על אחד, המטופל מבהיר את הבעיה בצורה חלקה, המטפל מבין בדיוק מהי הבעיה, ממה היא נובעת איך היא משפיעה על ההתנהלות ביום יום, מה ההשלכות של ההתייחסות המקובעת הקיימת כעת ומה השינוי שיש לחולל כדי להגיע לנתיבים הרבה יותר מועילים למטופל ולסובבים אותו.
לאחר הסבר מקיף הוא מציע תפיסת עולם חדשה ובעקבותיה גם דרך התנהלות מתוחכמת שתשפיע באופן חיובי גם על המטופל וגם על סביבתו הקרובה.

אימון NLP

באימון   NLP עוברים תהליך של למידה ויישום הלכה למעשה. המטופל מקבל כלי עבודה אפקטיביים שיכוונו אותו למטרה המאתגרת במציאות העכשווית.
המתאמן מתחיל לאט לאט להבין את המסר שמועבר אליו ואת ההכוונה של המטפל לכוון מסוים שבהם יצור הלקוח דפוסי התנהלות חדשים ועשייה חיובית. אנשים פרטיים רבים וגם ילדים עוברים אימונים מסוג זה.

בשנים האחרונות החלו גם אנשי עסקים ועובדים לעבור אימונים מסוג זה כדי לשפר את דרך הניהול שלהם כמנהלים או לחילופין כדי לסלול את הדרך הפונקציונלית כדי להגיע לעמדות בכירות.

בעלי העסקים עוברים אימון מסוג זה כדי לשפר את הפעילות העסקית שלהם תוך ביצוע תכנון אסטרטגי, חשיפה לאפשרויות חדשות ומרתקות ולדרך מעצימה עבורם שתסחוף אתם גם את העובדים לדרכים חדשות המלאות במוטיבציה והישגיות.

ספורטאים רבים זוכים אף הם לאימונים מסוג זה, כדי לקבל בפרופורציות הנכונות את התחרותיות בענף הספורט שבו הם מתאמנים בארץ ובעולם, הם מקבלים הכוונה איך לטפל בנקודות החולשה, ולחזק את החזקות כדי שיזכו להישגים ספורטיביים מעולים.

סדנאות NLP

סדנאות NLP הן פעילויות מרוכזות לקבוצת אנשים שהם זרים זה לזה ונפגשים בסדנה או לחילופין קבוצה המגיעה מראש יחד, חברים, עובדים מאותו מקום עבודה, גיבוש דרך מקום העבודה וכו'.

הסדנאות בשיטת NLP עוסקות בהליך דינמי בין כל המשתתפים ופועלות בכמה תחומים ספציפיים שבדרך כלל הם בעייתיים אצל רבים. הסדנה היא חוויה נפלאה, מעניקה כלי עבודה רבים כדי להתמודד עם הבעיה בדרכים חלופיות והרבה יותר חיוביות.

המטרה היא לצאת מהקיבעון ולפעול בנתיבים חיוביים שיצרו חיים הרבה יותר נעימים במשפחה, בעבודה ובכל מקום אחר בו קיימת אינטראקציה עם אנשים נוספים.

דוגמאות לסדנאות NLP

  • סדנה לשיפור הדימוי העצמי והעצמת הביטחון העצמי של כל אדם.
  • סדנה לחיזוק הזוגיות ושיפור היחסים הבינו אישיים כדי לחיות הרבה שנים יחד, תוך הפחתת המחלוקות והסכסוכים המובילים לעיתים לדרך ללא מוצא.
  • סדנה לשיפור התקשורת הבין אישית, הבנה נכונה של המסרים כדי לפעול כיאות ולא בדרך הפוכה עקב חוסר ההבנה.
  • סדנה לאסרטיביות, איך להתנהל מול גורמים שונים כדי לדרוש את מה שמגיע לנו ומה שאמור לקרות מצד אחד אך ללא הגעה למריבות או אלימות.
  • סדנה לשחרור מכעסים, כיוון שהם גורמים לתופעות נלוות בבריאות הפיזית והנפשית אצל כל אדם.
  • סדנה להתמודדות עם שינויים שונים כמו גירושין, מוות של אדם קרוב, שינויים שונים בבית, בעבודה ובמשפחה הגורמים לעצב, תלות, חוסר יציבות וחוסר בכיוון הנכון שאליו יש לפנות.
  • סדנה ללמידת דרך הטיפול בשיטת ה NLP.

http://courses.bnlp.co.il/shoham-yokneam-limits?gclid=Cj0KCQiAp7DiBRDdARIsABIMfoCkcIJOj4LPBuCtp2uY7r5fYS1zXOUgn_w9k63iAfba7XdoRB07ydEaA

https://www.operationlp.com/nlp/https

://www.retter.co.il/nlp/

שאלות גולשים מהפורום בנושא שיטת NLP

סטאג'ר שמחפש מתאמנים להנחיות/אימון NLP במחיר סמלי

כחלק מסיום לימודי כמאמן בשיטת -NLP אני מעביר עכשיו הנחיות NLP כחלק מתהליך הסופרוויז'ן. מדובר על תהליכים קצרים וממוקדים של 3-6 מפגשים שבהם נבנה ביחד מטרת שינוי ספציפית ממוקדת סיטואציה שעליה...

הודעות בפורום פורום אימון אישי 17/11/2017
סטאג'ר שמחפש מתאמנים להנחיות/אימון NLP במחיר סמלי

כחלק מסיום לימודי כמאמן בשיטת -NLP אני מעביר עכשיו הנחיות NLP כחלק מתהליך הסופרוויז'ן. מדובר על תהליכים קצרים וממוקדים של 3-6 מפגשים שבהם נבנה ביחד מטרת שינוי ספציפית ממוקדת סיטואציה שעליה...

הודעות בפורום פורום אימון אישי 17/11/2017