ישנן שיטות שונות בעלות השפעה על שינוי אופן המחשבה, חלקן טובות וחלקן טובות פחות. אחת השיטות המוצלחות העוטפות כל אדם כדי לכוון את דרכו לעתיד טוב ונינוח יותר היא NLP. מה זה NLP ועוד טיפים נסביר במאמר שלפניכם.

מהי שיטת NLP

ראשי התיבות NLP הן הביטוי Neuro Linguistic Programming או בעברית שפת תכנות עצבית.

 

אם אתם תוהים מה זה שיטת NLP, אז דעו שמדובר בשיטה בה מטפל או מאמן אישי מלמד את המטופל שיטות חשיבה חדשות כדי ליצור חיים הרבה יותר נעימים שאינם מקובעים בדפוסי החשיבה האוטומטיים הישנים שלו.

 

השיטה קיימת מתחילת שנות השבעים והומצאה על ידי צוות חוקרים שחקר את מדדי ההצלחה אצל מטפלים יידועי שם, בהמשך נחקרו גם דפוסי ההתנהלות של אנשים נוספים שהם מצטיינים בתחומי העיסוק שלהם.

 

מתוך המחקרים הללו נולדו כלים טיפוליים רבי משמעות ורבי הישגים המובילים את המטופל להבנה עמוקה ולשימוש נרחב הרבה יותר בתקשורת הבין אישית תוך יצירת דרכי חשיבה חדשות שהפנים תוך כדי התהליך.

אימון NLP

מי מטפל בשיטת NLP ואיך בוחרים מטפל איכותי

השוק רווי באין ספור מטפלים שלמדו תחום זה והם בעלי תעודת הסמכה לעסוק בכך.

 

חשוב להגיע רק למטפלים שלמדו מקצוע זה וסיימו בהצלחה את הקורס – זאת, על מנת להימנע מחוויות לא נעימות אצל מי שלא הוסמך לעסוק בכך.

 

אין כמו קבלת חוות דעת מאדם שחווה טיפול NLP מוצלח אצל מטפל ספציפי שיצר אצלו תוך כמה טיפולים הבדל בחייו. לדוגמה, מטפל שהצליח לטפל בטראומה אותה המטופל סחב עמו זמן רב או במצב של מתחים ולחצים שונים עקב בעיות אישיות – ולמעשה בכל נושא אישי אשר שהצריך שיחות על כך וחשיבה משותפת על מסלולים חדשים ומועילים.

 

אפשר לבדוק גם באתרי האינטרנט השונים ולקרוא מה כתבו לקוחות על מטפלים מסוימים כדי לקבל החלטה אם לנסות טיפול אצל מטפל ספציפי.

 

חשוב להגיע בתחושה שאתם נותנים הזדמנות לטיפול זה לאור העובדה שאתם מודעים לכך שאתם זקוקים מאד לשינוי כלשהו בתפיסת החיים, אך אינכם יודעים איך לבצע זאת ולכן ההדרכה היא הפעולה הנכונה בצומת דרכים זו.

 

לאחר טיפול אחד תוכלו לבחון אם אתם חשים התרוממות רוח, אם יש כימיה עם המטפל ואם קיימת אינטואיציה פנימית שהוא באמת יכול לעזור לצאת מהתסבוכת – ובמקרה כזה, אפשר (ואף רצוי) לתאם מפגשים נוספים.

 

יחד עם זאת אם המטופל יוצא מהטיפול בתחושה לא טובה, הוא לא חש שהתחבר למטפל הספציפי ולא חש שיש כאן אתגר שיוכלו לפצח יחד, נראה שמטפל זה שהוא אומנם מקצועי אך אינו מתאים ולכן רצוי לחפש גורם אחר

 

לכל מטפל NLP יש כלי עבודה אך הגישה והאופי אינן זהים ולכן יש הבדלים בין המטפלים. מכיוון שמדובר בשיטה מצוינת שמוכיחה את עצמה, כדאי לחפש מטפל אחר ולא להתייאש.

 

לאחר שמבינים מה "לא עובד" ניתן לדייק את החיפוש ולמצוא את המטפל המתאים.

בסיס שיטת ה - NLP

הקשבה לאינפורמציה האישית גם הגלויה וגם הנסתרת  

 

כשהמטופל מספר את סיפור החיים יש תמיד דקויות המופיעות בין השורות. מטפל בעל ניסיון רב קולט מיד את הדקויות הללו דרך שפת הגוף שלו וגם אם הדובר אינו אומר את הדברים באופן מפורש. קיימים נתונים שהמטופל עדיין לא מרגיש מספיק נינוח או פתוח לשוחח עליהם ותפקידו של המטפל הוא לקלוט את המידע ולזכור זאת להמשך הטיפול.

 

השפעה בעזרת מילים 

 

למילים יש השפעה חיובית, כשבוררים את המילים הנכונות ומשתמשים רק בהן מצליחים להעביר מסר נכון למטופל באופן חד ומדויק. השימוש במילים המתאימות מראה על הכוונה האמתית של הדובר, המלים מבטאות את התחושות שלו והדבר נראה גם בשפת הגוף שלו ללא יכולת להסתיר זאת.
מטפלים מוסמכים המנתבים את דרכו של המטופל כדי ליצור את השינוי הנדרש בחייו, משפיעים בדרך השיחה אתו על תת המודע שלו כדי להגיע אט אט למסלול הרצוי.

 

תקשורת בין אישית


במהלך הקורס המטפלים לומדים את דרך התקשורת הבין אישית עם הסוגים השונים של המטופלים, כדי להעביר להם את השדר הנכון בהתאם לתגובת המטופל. חשוב שהמסר יהיה ברור לחלוטין, אם נראה שהצד השני לא הבין את המסר או את המטרה. אפשר להסביר זאת שוב במילים אחרות או תוך העברת דוגמאות ממשיות כדי שהוא יבין במאה אחוז את כוונת המטפל לצורך המשך הדרך.

מתי משתמשים בשיטת NLP?

שיטת NLP נחשבת לאחת השיטות המובילות באחוזי ההצלחה של הטיפולים השונים באמצעות השיטה.

 

סוגי הטיפולים

 

  • טיפול בילדים ובנוער – עזרה לילדים בעלי ביטחון עצמי ודימוי עצמי נמוך, ילדים הסובלים מהרטבת לילה, קשיים בהתמודדויות שונות עם מבוגרים, בגן או בבית הספר, טיפול בהתפרצויות זעם בלתי ניתן לעצירה.
  • טיפול במבוגרים, גברים ונשים – טראומות, מתחים, לחצים, מצבי דחק הנובעים מסיפורים שונים בעברם של המטופלים. קשיים בהתמודדות עם מציאות חדשה כמו הליך גירושין, משברים שונים יציאה מתקיעות, הובלת דרך להתמדה בתהליך הורדה במשקל.

מה לומד המטופל במהלך טיפול NLP

במסגרת הטיפול האישיהמטופל מבהיר את הבעיה בצורה חלקה, המטפל מבין בדיוק מהי הבעיה, ממה היא נובעת איך היא משפיעה על ההתנהלות ביום יום, מה ההשלכות של ההתייחסות המקובעת הקיימת כעת ומה השינוי שיש לחולל כדי להגיע לנתיבים הרבה יותר מועילים למטופל ולסובבים אותו.

 

לאחר הסבר מקיף הוא מציע תפיסת עולם חדשה ובעקבותיה גם דרך התנהלות מתוחכמת שתשפיע באופן חיובי גם על המטופל וגם על סביבתו הקרובה.

מאמן NLP לעסקים

אימון NLP

במסגרת אימון NLP עוברים תהליך של למידה ויישום הלכה למעשה. המטופל מקבל כלי עבודה אפקטיביים שיכוונו אותו למטרה המאתגרת במציאות העכשווית.

 

המתאמן מתחיל לאט לאט להבין את המסר שמועבר אליו ואת ההכוונה של המטפל לכוון מסוים שבהם יצור הלקוח דפוסי התנהלות חדשים ועשייה חיובית. אנשים פרטיים רבים וגם ילדים עוברים אימונים מסוג זה.

 

בשנים האחרונות החלו גם אנשי עסקים ועובדים לעבור אימונים מסוג זה כדי לשפר את דרך הניהול שלהם כמנהלים או לחילופין כדי לסלול את הדרך הפונקציונלית כדי להגיע לעמדות בכירות.

 

בעלי העסקים עוברים אימון מסוג זה כדי לשפר את הפעילות העסקית שלהם תוך ביצוע תכנון אסטרטגי, חשיפה לאפשרויות חדשות ומרתקות ולדרך מעצימה עבורם שתסחוף אתם גם את העובדים לדרכים חדשות המלאות במוטיבציה והישגיות.

 

ספורטאים רבים זוכים אף הם לאימונים מסוג זה, כדי לקבל בפרופורציות הנכונות את התחרותיות בענף הספורט שבו הם מתאמנים בארץ ובעולם, הם מקבלים הכוונה איך לטפל בנקודות החולשה, ולחזק את החזקות כדי שיזכו להישגים ספורטיביים מעולים.

דוגמא לטיפול באמצעות NLP

דמיון מודרך או הדמיה

אחת מאסטרטגיות התכנות הנוירו-לשוניות המסורתיות המבוססות על ויזואליזציה, היא אימון באמצעות דימויים, המכונה לעתים קרובות "חזרה מנטלית".

 

מכיוון שהוא קל להבנה ולביצוע, זהו אימון נהדר למתחילים, ותרגיל נהדר ברגעים האלה שאתם חייבים להיות "הכי טובים" שאתם מסוגלים להיות.

 

בין אם מדובר בהכנה להעברת מצגת מול לקוחות ובין אם מדובר במשחק על מגרש כדורגל, הרעיון הוא:

 

1. לצייר תמונה מציאותית מאוד של עצמנו מבצעים את הפעילות.
2. חשבו על ההתנהגות המושלמת, הבלתי מעורערת והנינוחה שלכם.
3. דמיינו בצורה מפורטת ביותר את האנרגיה שאתה מקרין והביטחון אותו אתם מקרינים.
4. דמיינו כמה שיותר מידע וממש תרדו לפרטי פרטים.

 

אסטרטגיות NLP כאלה חיוניות לפיתוח ביטחון מלא ביכולות שלך ובעצמך.

סדנאות NLP

סדנאות NLP הן פעילויות מרוכזות לקבוצת אנשים שהם זרים זה לזה ונפגשים בסדנה או לחילופין קבוצה המגיעה מראש יחד, חברים, אנשים העובדים מאותו מקום עבודה, גיבוש דרך מקום העבודה וכו'.

 

הסדנאות בשיטת NLP עוסקות בהליך דינמי בין כל המשתתפים ופועלות בכמה תחומים ספציפיים שבדרך כלל הם בעייתיים אצל רבים. הסדנה היא חוויה נפלאה, מעניקה כלי עבודה רבים כדי להתמודד עם הבעיה בדרכים חלופיות והרבה יותר חיוביות.

 

המטרה היא לצאת מהקיבעון ולפעול בנתיבים חיוביים שיצרו חיים הרבה יותר נעימים במשפחה, בעבודה ובכל מקום אחר בו קיימת אינטראקציה עם אנשים נוספים.

דוגמאות לסדנאות NLP

  • סדנה לשיפור הדימוי העצמי והעצמת הביטחון העצמי של כל אדם.
  • סדנה לחיזוק הזוגיות ושיפור היחסים הבינו אישיים כדי לחיות הרבה שנים יחד, תוך הפחתת המחלוקות והסכסוכים המובילים לעיתים לדרך ללא מוצא.
  • סדנה לשיפור התקשורת הבין אישית, הבנה נכונה של המסרים כדי לפעול כיאות ולא בדרך הפוכה עקב חוסר ההבנה.
  • סדנה לאסרטיביות, איך להתנהל מול גורמים שונים כדי לדרוש את מה שמגיע לנו ומה שאמור לקרות מצד אחד אך ללא הגעה למריבות או אלימות.
  • סדנה לשחרור מכעסים, כיוון שהם גורמים לתופעות נלוות בבריאות הפיזית והנפשית אצל כל אדם.
  • סדנה להתמודדות עם שינויים שונים כמו גירושין, מוות של אדם קרוב, שינויים שונים בבית, בעבודה ובמשפחה הגורמים לעצב, תלות, חוסר יציבות וחוסר בכיוון הנכון שאליו יש לפנות.
  • סדנה ללמידת דרך הטיפול בשיטת ה NLP.

שאלות גולשים מהפורום בנושא שיטת NLP

סטאג'ר שמחפש מתאמנים להנחיות/אימון NLP במחיר סמלי

כחלק מסיום לימודי כמאמן בשיטת -NLP אני מעביר עכשיו הנחיות NLP כחלק מתהליך הסופרוויז'ן. מדובר על תהליכים קצרים וממוקדים של 3-6 מפגשים שבהם נבנה ביחד מטרת שינוי ספציפית ממוקדת סיטואציה שעליה…

שאלות גולשים מהפורום בנושא שיטת NLP

סטאג'ר שמחפש מתאמנים להנחיות/אימון NLP במחיר סמלי

כחלק מסיום לימודי כמאמן בשיטת -NLP אני מעביר עכשיו הנחיות NLP כחלק מתהליך הסופרוויז'ן. מדובר על תהליכים קצרים וממוקדים של 3-6 מפגשים שבהם נבנה ביחד מטרת שינוי ספציפית ממוקדת סיטואציה שעליה נעבוד,...

הודעות בפורום פורום אימון אישי 17/11/2017
סטאג'ר שמחפש מתאמנים להנחיות/אימון NLP במחיר סמלי

כחלק מסיום לימודי כמאמן בשיטת -NLP אני מעביר עכשיו הנחיות NLP כחלק מתהליך הסופרוויז'ן. מדובר על תהליכים קצרים וממוקדים של 3-6 מפגשים שבהם נבנה ביחד מטרת שינוי ספציפית ממוקדת סיטואציה שעליה נעבוד,...

הודעות בפורום פורום אימון אישי 17/11/2017